Studencka relacja z Create Tomorrow

Zapraszamy do zapoznania się z relacją studentów z hackathonu "Create Tomorrow". Było to wydarzenie organizowane przez Uniwersytet w Twente, w którym studenci z uniwersytetów ECIU mieli zapewniony bezpłatny udział i zwrot kosztów transportu. Hackathon odbył się na początku maja 2023 roku.

26 cze. 2023
Wspólne zdjęcie na scenie w wielkim namiocie, kreatywne rozwiązywanie problemów i nietypowe pomysły dla skomplikowanych tematów - to wszystko wydarzyło się na Create Tomorrow w Enschede, największym takim studenckim hackatonie w Europie.

W okolicach marca lub kwietnia natknąłem się na wiadomość, która bardzo mnie zaciekawiła. Tak naprawdę zadziałało na mnie tylko kilka słów w treści tej wiadomości: "4000 €" i "wygrać". Musiałem raz jeszcze uważnie przeczytać, tym razem całą wiadomość i kliknąć w podany odnośnik do strony engage.eciu.eu.

W ten sposób miesiąc później, 1 maja wylądowałem na Uniwersytecie w Twente. Pierwszego wieczoru, gdy tylko się pojawiłem trafiłem na zorganizowaną integrację dla przybyłych studentów ECIU. Dowiedziałem się też wtedy, gdzie będę spał i jakie są ogólne plany na dzień następny. Tu Was zaskoczę - pobudka i przeprowadzka do namiotów z samego rana. Gdy to zrobiliśmy i zjedliśmy śniadanie nastąpiły dalsze aktywności integracyjne jak układanie wieży z makaronu spaghetti. Tego samego dnia wzięliśmy udział w warsztatach. Moim ulubionym punktem programu były warsztaty z wystąpień publicznych, które prowadził Peter Langela związany z uniwersytetem i organizacją Novet-T fotograf, coach i mówca. Nie mogliśmy doczekać się nadchodzącego poranka, kiedy zameldujemy się na wydarzeniu corocznie przyciągającym niemalże tysiąc studentów z całej Holandii.

Hackaton. Ten czas w końcu nadszedł. Wielki namiot mieszczący stanowiska dla uczestników, dużą scenę, bar, fotobudkę i przede wszystkim przedstawicieli firm, którzy za kilka godzin nam dadzą zadania do wykonania - robiło to niesamowite wrażenie. Sam namiot był ogromny i mieścił około tysiąc ludzi. Studenci zostali umieszczeni przy stolikach dookoła i pogrupowani według firm, których wyzwania rozwiązywali. Naszym zadaniem było wymyślić realistyczne rozwiązanie problemu, zaproponować dla niego biznesplan oraz przygotować prezentację na wypadek gdybyśmy zostali wybrani do wystąpienia na scenie. Tylko jedna z grup przyporządkowanych do każdej firmy miała prezentować je później na scenie. Nie była to moja grupa ani ta należąca do moich politechnicznych znajomych – Elizy, Wioli, Maćka i Alicji. Najwyraźniej nasz sposób na bezpieczne sprowadzanie na ziemię balonów szpiegowskich nie był najlepszym z zaproponowanych. Mówi się trudno - jak nie teraz to za rok.

Po finałowych prezentacjach nadszedł czas na część rozrywkowo-przemówieniową, po której zostaliśmy wszyscy zaproszeni na imprezę z muzyką na żywo.

W kolejnych dniach dowiedzieliśmy się nieco więcej o uniwersytecie, wzięliśmy udział w kolejnych warsztatach. Wszyscy wróciliśmy do Polski cali, zdrowi i z zamiarem pojawienia się na Create Tomorrow również w następnym roku.

Autor: Wojciech Wojcieszek

Więcej zdjęć i informacj https://createtomorrow.nl/pictures/