Poszukiwani badacze z obszaru citizen science na PŁ

Na Politechnice Łódzkiej powstaje transdyscyplinarny, międzywydziałowy zespół badaczy związanych z citizen science. Osoby zainteresowane proszone są o kontakt.

30 lis. 2023
Badacze

Zespół badawczy z obszaru nauki obywatelskiej (Citizen Science) działający na Politechnice Łódzkiej w ramach ECIU (European Consortium of Innovative Universities), którego koordynatorem jest dr hab. Edyta B. Pietrzak prof. uczelni z Wydziału Organizacji i Zarządzania,  zaprasza do współpracy badaczkibadaczy zainteresowanych ideą otwartej, demokratycznej i inkluzyjnej nauki, dzieleniem się swoją wiedzą, doświadczeniem, pracą badawczą oraz jej wynikami z przedstawicielami innych dyscyplin, instytucji, organizacji pozarządowych itp.

Wpisująca się w model otwartej nauki (open science) nauka obywatelska (citizen science) to rodzaj badań polegający na współpracy wolontariuszy oraz zawodowych badaczy w badaniach naukowych, forma edukacji naukowej oraz ruch społeczny budujący model demokratycznej edukacji dążącej do zapewnienia społeczeństwom sprawiedliwej dystrybucji wiedzy oraz powszechnej w niej partycypacji.

Przedsięwzięcia w zakresie nauki obywatelskiej:

• angażują obywateli w badania prowadzące do uzyskania lepszego zrozumienia świata
  •  czynią naukę bliższą realnym oczekiwaniom
  •  otwierają badania naukowe na świat społeczny
  • czynią badaczy bardziej wrażliwymi na społeczne potrzeby.

Taki dialog nauki ze społeczeństwem przyczynia się do obopólnych korzyści - naukowcy zyskują alternatywne spojrzenie na swoje dyscypliny mogące przyczynić się do tworzenia innowacyjnych pomysłów badawczych, a obywatele wiedzę oraz poczucie uczestnictwa i sprawstwa w świecie nowoczesnej nauki i technologii.

Wszystkich, którzy chcą współtworzyć transdyscyplinarny, międzywydziałowy zespół badawczy współpracujący przy okazji aplikowania o granty z różnych dyscyplin, oferujący możliwość nawiązywania kontaktów, dzielenia się dobrymi praktykami, znajdowania partnerów i opracowywania wspólnych wniosków o dofinansowanie, zapraszamy do zgłaszania się do Pani Profesor.

Na zgłoszenia czekamy do 31 stycznia 2024 roku pod adresem: edyta.pietrzak@p.lodz.pl