Podsumowanie Konferencji Naukowej ECIU University

W dniach 3-4 października na Universitat Autònoma de Barcelona (UAB) odbyła się pierwsza konferencja ECIU University Research Conference. Było to niezwykłe dwudniowe wydarzenie, w którym wzięło udział ponad 250 uczestników, w tym członkowie społeczności ECIU University, naukowcy i interesariusze z instytucji publicznych i prywatnych.

05 paź. 2023
Badacze

DZIEŃ 1 KONFERENCJI

Pierwszy dzień konferencji rozpoczął się sesją otwierającą, którą poprowadzili Màrius Martinez Muñoz (Prezydent ECIU), Assumpció Malgosa Morera (Prorektor UAB ds. Badań), Katrin Dircksen (Sekretarz Generalny ECIU), Xavier Gabarrell Durany (Dyrektor Naukowy SMART-ER), a następnie Stijn Delaure (Policy Officer, Komisja Europejska) przedstawił prezentację "Next steps for European universities in research", w której dokonał przeglądu głównych działań w ramach agendy polityki Unii Europejskiej i przedstawił zalecenia dotyczące wzmocnienia pozycji instytucji szkolnictwa wyższego.

Unikalną cechą tej konferencji jest model badań oparty na wyzwaniach. W związku z tym odbyły się sesje tematyczne wokół 12 wybranych wyzwań (sprawdź jakie wyzwania omawiano w Book of Abstracts for the ECIU University Research Conference).

Podczas sesji plenarnej "SMART-ER Seed Programme", moderowanej przez Artura Silvę (University of Aveiro), realizatorzy z różnych projektów SMART-ER Seed Programme mieli okazję podzielić się swoimi tematami badawczymi, procesem wdrażania, wynikami i sieciami stworzonymi w ramach prowadzonych projektów.

DZIEŃ 2 KONFERENCJI

Drugi dzień konferencji rozpoczął się od śniadania Citizen Science, które poprowadził Fernando Vilariño (Universitat Autònoma de Barcelona). Nieco później moderował on również sesję plenarną "Wnioski z pilotażowych projektów SMART-ER Citizen Science", podczas której wyjaśniono procesy trzech różnych projektów pilotażowych.

Dużym zainteresowaniem cieszyły się szczególnie prezentacje dwóch prelegentów. Stephane Berghmans, dyrektor ds. badań i innowacji European University Association (EUA), przedstawił prezentację "EUA Open Science Agenda 2025". EUA wspiera instytucje w ich drodze do Otwartej Nauki. Otwarta nauka staje się nową normą, a wszystkie jej aspekty są w pełni rozwinięte, zarówno na poziomie polityki, jak i wdrażania. Zostało to szerzej omówione przez innego prelegenta Karela Luybena, prezesa European Open Science Cloud Association, który poruszył temat "Ustanowienie Otwartej Nauki jako "nowej normalności"".

Uczestnicy konferencji mieli również okazję wziąć udział w wycieczce po Otwartych Laboratoriach, Instytucie Nauk o Środowisku i Technologii, pilotażowym zakładzie technologii żywności i gospodarstwie doświadczalnym zorganizowanym przez Universitat Autònoma de Barcelona. Celem tych wycieczek było powitanie uczestników i interesariuszy ECIU w UAB oraz udostępnienie pojedynczych infrastruktur badawczych, a także związanych z nimi programów magisterskich i doktoranckich.

Konferencja ECIU University Research Conference zgromadziła interesariuszy społecznych, aby zaprezentować wyniki badań opartych na wyzwaniach, podzielić się najlepszymi praktykami w zakresie innowacyjnych podejść badawczych oraz zbadać / zainicjować potencjalną współpracę w celu znalezienia wspólnych rozwiązań kwestii społecznych. Oczekuje się, że to spotkanie społeczności ECIU i dzielenie się najlepszymi praktykami stanie się tradycją na Uniwersytecie ECIU.

Każdy, kto chce dowiedzieć się więcej o konferencji, może uzyskać dostęp do strony Book of Abstracts for the ECIU University Research Conference.