Kluczowy punkt projektu ECIU4Ukraine: Uniwersytet ECIU otwiera drzwi dla rektorów uczelni ukraińskich

Jak już wcześniej informowaliśmy, Politechnika Łódzka, w imieniu Uniwersytetu ECIU, koordynuje projekt ECIU4Ukraine. Jest to roczne przedsięwzięcie finansowane przez Narodową Agencję Wymiany Akademickiej.

08 lis. 2023

PŁ otrzymała 1 mln zł na różnorodne działania wspierające ukraińską społeczność akademicką w trudnych warunkach trwającej wojny i wspierające integrację z europejską wspólnotą szkolnictwa wyższego. Drugi z tematów jest obecnie dyskutowany na bardzo wysokim szczeblu. Rektorzy i kadra zarządzająca ukraińskich uczelni partnerskich w projekcie przybyli na Uniwersytet w Twente – siedzibę Uniwersytetu ECIU – aby omówić wspólną przyszłość szkolnictwa wyższego w Europie i w Ukrainie.

Szkolenie jest prowadzone przez CHEPS – niezwykle prestiżowe Centrum Studiów nad Polityką Szkolnictwa Wyższego. Jest to instytut badawczy z siedzibą na Uniwersytecie Twente. CHEPS ma znaczący wpływ na rozwój szkolnictwa wyższego w Europie. Szkolenie rozpoczęło się 8 listopada i potrwa do 10 listopada. Przez 3 dni uczestnicy będą dyskutować o kwestiach kluczowych dla strategicznego rozwoju uniwersytetów: budowaniu ekosystemu uniwersyteckiego, nauce i finansowaniu uniwersytetów w Europie.

Na początku szkolenia goście zostali serdecznie powitani przez dr. Harry'ego F. de Boera - koordynatora szkolenia oraz prof. Dorotę Piotrowską – dyrektorkę Centrum Współpracy Międzynarodowej PŁ i koordynatorkę projektu ECIU4Ukraine. Uczestnicy mieli również okazję poznać bliżej ideę Inicjatywy Uniwersytetów Europejskich, a w szczególności Uniwersytetu ECIU, dzięki prezentacji Katrin Dircksen – Sekretarz Generalnej ECIU.

Przed uczestnikami trzy intensywne dni, które będą milowym krokiem w kierunku pogłębienia współpracy między ECIU, a ukraińskimi uniwersytetami.

W nadchodzących miesiącach odbędzie się więcej działań w ramach projektu ECIU4Ukraine.