Finalna konferencja ECIU4Ukraine

Finalna konferencja projektu ECIU4Ukraine odbyła się na Politechnice Łódzkiej.

11 gru. 2023

Konferencja ECIU4Ukraine: Uniwersytety Europejskie dla Ukrainy odbyła się 8 grudnia 2023 roku w  Centrum Współpracy Międzynarodowej w Łodzi.

Celem Konferencji było przekazanie doświadczeń Politechniki Łódzkiej oraz konsorcjum ECIU we wsparciu uniwersytetów partnerskich w Ukrainie w czasie trwającej wojny. Tego rodzaju wsparcie stanowi szczególną wartość dla ukraińskiej społeczności akademickiej, gdyż pomaga ukraińskiemu szkolnictwu wyższemu zachować odpowiedni poziom funkcjonowania i kształcenia, a także przyśpieszyć integrację z UE.

Doświadczenia te powstały w wyniku realizacji rocznego projektu pod nazwą ECIU4Ukraine, koordynowanego przez Politechnikę Łódzką w imieniu sojuszu European Consortium of Innovative Universities.

Projekt ECIU4Ukraine realizowany przez Politechnikę Łódzką miał na celu włączenie ukraińskich partnerów w działania Uniwersytetu Europejskiego ECIU, poprzez wspieranie współpracy i wymiany akademickiej pomiędzy PŁ, ECIU i 10 uczelniami ukraińskimi w zakresie m.in.:

• organizacji wymiany studentów, doktorantów i pracowników instytucji partnerskich,
  • udziału w wizytach studyjnych, oraz szkołach letnich,
  • aktywnego udziału w konferencjach (w tym – ECIU Research Conference),
  • rozwoju lub przygotowania nowych i innowacyjnych narzędzi i metod kształcenia (m.in. challenge-based learning, microcredentials),
  • sieciowania i nawiązywania współpracy pomiędzy uczelniami ukraińskimi a członkami sojuszy,
  • zapewnienia uczelniom ukraińskim niezbędnego sprzętu, który pozwoli im na swobodny dostęp do zajęć zdalnych oraz innych form aktywności, opisanych w projekcie.

Konferencję rozpoczęło przemówienie JM Rektor PŁ Krzysztofa Jóźwika a następnie wystąpienie online Sekretarza ECIU Katrin Dircksen. Prezentacja z wyników projektu poprowadzona została przez Dyrektor Centrum Współpracy Międzynarodowej Dorotę Piotrowską oraz liderkę Biura ECIU w PŁ Darię Bobovkinę. Z gośćmi rozmawiała również Dyrektor Pionu Programów dla Instytucji w Narodowej Agencji Wymiany Akademickiej (NAWA) Katarzyna Aleksy, która reprezentowała instytucję finansującą cały projekt.

W konferencji wzięli udział przedstawiciele 10 uczelni ukraińskich, którzy przyjechali do Łodzi aby podzielić się swoimi wrażeniami z realizacji projektu.

Na koniec konferencji ogłoszono kontynuację działań w kolejnej edycji projektu, który zyskał pozytywną opinię NAWA. Nowy projekt ECIU4Ukriane vol 2 został ostatecznie podpisany pod koniec 2023 roku i będzie realizowany przez cały rok 2024.